top of page

Nejčastější dotazy FAQ

 • Co je koenzym Q10?
  Koenzym Q10 je vědecky podložená a tělu vlastní látka zprostředkující tvorbu energie v každé buňce v lidském těle.
 • Kdy nastává pokles hladin koenzymu Q10?
  stárnutí oxidační stres účinky farmakologických látek, jako jsou statiny (léky na snížení cholesterolu) nedostatečný příjem ve stravě při redukčních dietách, nízkotučné stravě i u vegetariánů. po intenzivních tělesných výkonech.
 • Co je příčinou nedostatku koenzymu Q10?
  stárnutí oxidační stres účinky farmakologických látek, jako jsou statiny (léky na snížení cholesterolu) nedostatečný příjem ve stravě
 • Jaká doporučená dávka koenzymu Q10?
  Minimální doporučená denní dávka je 100 mg. Jako doplněk stravy lze užívat dávku až 200 mg denně.
 • Je lepší užívat oxidovanou nebo redukovanou formu koenzymu Q10?
  Koenzym Q10 se v našem těle vyskytuje ve dvou biochemických formách: Ubichinon: je oxidovaná forma koenzymu Q10. Ubichinol: je redukovaná forma koenzymu Q10. Forma CoQ10, kterou produkuje naše tělo v játrech, i CoQ10 ze stravy, je převážně v oxidované formě. Ten je po vstřebání přes střevní stěnu přeměněn na redukovanou formu. V mitochondriích CoQ10 neustále přijímá a odevzdává elektrony a probíhá tedy neustálá přeměna mezi oxidovanou a redukovanou formou. Proto není tak důležité, jakou formu Q10 užíváte, jelikož vaše tělo bude přeměňovat oxidovanou formu na redukovanou a naopak.
 • Může mít vliv na pokles koenzymu Q10 veganská nebo vegetariánská strava?
  Pokles hladin CoQ10 je zjištěn i u vegetariánů. Rostlinná strava může postrádat základní živiny. Patří mezi ně jak koenzym Q10, tak i selen, jelikož jejich hlavním zdrojem ve stravě je maso. CoQ10 a selen jsou složky vhodné pro vegany a vegetariány. Naturevia Koenzym Q10 cardio má navíc veganské měkké kapsle VegaGels® bez živočišné želatiny.
 • Jak se koenzym Q10 vyrábí?
  Výroba koenzymu Q10 probíhá procesem fermentace za pomoci kvasinek. Tento proces poskytuje velmi čistý trans-izomer, který 100 % odpovídá lidskému CoQ10.
 • Co jsou statiny?
  Statiny jsou léky na snížení cholesterolu. Statiny vedle svého požadovaného účinku na cholesterol mají i nežádoucí účinky a to na snížení přirozené produkce vlastního koenzymu Q10. Statiny snižují hladinu koenzymu Q10 ještě o dalších cca 40 % v porovnání s běžným poklesem stárnutím. Tito lidé se mohou potom cítit mnohem více unavení.
 • Co je selen?
  Selen je esenciální stopový prvek, naše tělo si ho nedokáže vyrobit. Je nezbytný pro fungování všech buněk v těle, pro přežití a ochranu organismu a pro rozmnožování. Selen je silný antioxidant, který brání poškození buněk volnými radikály, které urychlují stárnutí.
 • Existují obavy z předávkování selenem?
  EFSA (evropský úřad pro bezpečnost potravin) stanovil jako horní hranici tolerovatelného přívodu selenu z potravy a z doplňků stravy 300mcg/osobu a den. V produktu Naturevia Koenzym Q10 cardio je obsaženo 55 mikrogramů selenu a běžnou stravou přijmeme přibližně 40 mikrogramů selenu, což v součtu splňuje podmínky pro optimální denní dietární příjem selenu.
 • Co jsou telomery?
  Všechny buňky v těle postupně odumírají. Lze je udržet naživu déle a co určuje, jak dlouho bude trvat, než buňka odumře? Podle vědeckých poznatků je to délka tzv. telomer. Telomery jsou ochranná zakončení chromozomů, která chrání naše geny před poškozením při buněčném dělení. V průběhu života se telomery každým buněčným dělením zkracují, což vede k postupnému stárnutí buněk až buněčné smrti. Proces urychleného zkracování telomer je spojován s genetickými faktory, se zvýšeným oxidativním stresem a s výskytem některých onemocnění (obr.s červenou šipkou dole) (proklik na nemoci viz níže). Závěry posledních studií naznačují, že CoQ10 a selen společně ovlivňuje proces zkracování délky telomer*. * KiSel-10
bottom of page